Rysujesz, malujesz, handletteringujesz, na papierze lub na tablecie i zastanawiasz się jak pokazać swoje dzieła światu? Może zdarzyło Ci się zrobić genialny projekt na tablecie lub narysować niesamowity rysunek, a potem zdjęcia w ogóle nie oddają tego jak Twoje prace wyglądają w rzeczywistości? Fotografowanie twórczości w “3D” na przykład biżuterii i rękodzieła może być nieco łatwiejsze niż robienie zdjęć kartek papieru czy tabletu, jednak zasady są takie same, więc niezależnie od tego co tworzysz, moje wskazówki mogą Ci się przydać.
W ramach gościnnego wpisu na blogu Marioli mam dla Ciebie 7 porad jak robić lepsze zdjęcia swoim pracom/grafikom w warunkach domowych i bez profesjonalnego sprzętu. Wystarczy dobry smartphone z aparatem.
1. Najważniejsze jest światło
Nieważne co fotografujesz, odpowiednie oświetlenie to kluczowy element udanego zdjęcia. Najlepiej jest korzystać ze światła naturalnego, zwłaszcza w przypadku fotografii produktowej, kiedy istotne jest pokazanie prawdziwych kolorów, więc nie polecam robić zdjęć po zmroku. Nawet zimą, gdy za oknem jest ponuro i wydaje się, że słońca nie ma wcale to i tak warto próbować pstrykać w ciągu dnia. Nie martw się, zawsze możesz później doświetlić zdjęcie w aplikacji na telefonie. Zaraz pokażę Ci jak. 😊
Na co jeszcze zwrócić uwagę, aby na zdjęciu było ładne światło?
Spróbuj ustawić się w pobliżu okna, ale upewnij się czy słońce nie rzuca cienia na Twoje prace. Z drugiej strony, jeśli chcesz żeby Twoje zdjęcia były bardziej artystyczne możesz spróbować pobawić się światłem i cieniami. Zapal lampkę i podłóż na przykład liść monstery, który rzuci ciekawy cień na Twój rysunek zwłaszcza jeśli praca ma tematykę roślinną.
A może masz cekinowe ubranie lub Twoje dziecko ma diamenciki i inne błyszczące przedmioty, które będą rzucać kolorowe światła na papier? Śmiało, baw się fotografią, a efekty na pewno Cię zaskoczą!
2. Zbuduj scenerię
Zadbaj o przestrzeń wokół Twojej pracy. Zwróć uwagę na wszystkie elementy, które znajdują się w kadrze. Postaraj się, aby nie było tam nic przypadkowego, co może rozproszyć uwagę widza od Twojego rysunku.
Możesz ułożyć rysunek lub tablet na gładkim blacie, na podłodze lub drewnianym stole. Możesz też wykorzystać jakiś ładny materiał, na przykład obrus lub pościel. Jeśli wykorzystujesz wzorzystą tkaninę zadbaj o to, aby na zdjęciu nie było już nic więcej. Jeśli jednak Twoje tło jest jednolite możesz dodać do kadru jakieś dodatkowe elementy pasujące do tematyki grafiki.
Twoja praca przedstawia jesień? Rozłóż wokół kilka liści, kasztany, miniaturki dyni. A może rysujesz coś romantycznego, na przykład z okazji walentynek? Rozsyp papierowe serduszka.
Nie masz nic takiego pod ręką? Ułóż ładnie Twoje narzędzia pracy, notatnik ze szkicami, flamastry, kredki, pędzle.
Co jest lepsze, minimalizm czy artystyczny nieład? Tu nie ma jednej poprawnej odpowiedzi- baw się, próbuj i sprawdź co najbardziej Ci się spodoba.
3. Czyste szkło
Mamy już wybraną scenerię, więc czas wziąć do ręki aparat lub telefon. Pierwsze co robimy to…. czyścimy obiektyw!! Możesz użyć do tego ściereczki do okularów.
Tego punktu nie pomijaj! Zdjęcia robione brudnym obiektywem nigdy nie będą dobre. 😉
4. Ustawienia aparatu
Czas zadbać o odpowiednie ustawienia aparatu w Twoim telefonie. Proponuję włączyć widok siatki- pionowe i poziome linie pomogą Ci lepiej wykadrować zdjęcie. Niżej możesz zobaczyć jak to ustawić na iPhone, jednak większość telefonów powinno mieć możliwość włączenia widoku siatki w ustawieniach aparatu.
W iPhone jest jeszcze bardzo fajna funkcja- przy robieniu zdjęć pionowych pokazuje się żółta pozioma linia gdy telefon jest ustawiony prosto. Gdy jest krzywo widać linie przerywane, tak jak na poniższych zrzutach ekranu. To może być bardzo przydatne w przypadku robienia zdjęć wiszących obrazów lub stojących na sztaludze.
Na jakie jeszcze ustawienia warto zwrócić uwagę?
Zobacz czy Twój telefon ma tryb portretowy, pozwala on na piękne zdjęcia z wyrazistym detalem i rozmytym tłem. Jeśli go nie masz, nic straconego możesz spróbować uzyskać podobny efekt w zwykłym trybie aparatu. Jeśli naciśniesz palcem na ekranie na jakiś przedmiot, telefon powinien go wyostrzyć. U mnie pokazuje się też ramka ze słoneczkiem- jeśli przesuniesz to słoneczko palcem w górę rozjaśnisz kadr, jeśli przesuniesz w dół to go przyciemnisz.
5. Wszystko jest stabilnie
Trzęsące się ręce to druga rzecz po brudnym obiektywie, która może popsuć nasze zdjęcie. Masz dwie opcje- zaopatrzyć się w statyw lub odpowiednio się ustawić, aby jak najbardziej zmniejszyć drżenie rąk. 😉
Możesz spróbować postawić na czymś telefon i włączyć samowyzwalacz lub pstrykać ręcznie. Minusem jest mała możliwość zmiany kadru. Wystarczy, że chcesz zrobić zdjęcie pod innym kątem i musisz budować swój “statyw” od nowa. W tym wypadku lepiej będzie rozejrzeć się za niedrogim tripodem (coś pomiędzy statywem, a rozkładanym selfie stickiem na trzech nogach). Znajdziesz go nawet w Action za około 20 zł.
No dobra, a co jak nie masz chwilowo statywu pod ręką? Stań prosto na obu nogach, złap telefon mocno obiema rękami i trzymaj łokcie blisko ciała. Zobaczysz, że dzięki tej postawie Twoje fotografie będą bardziej stabilne.
6. Kadrujemy
Teraz już ostatecznie wybieramy co znajdzie się w kadrze. Najważniejszy element czyli Twoje dzieło powinno być w środkowej kratce na ekranie telefonu. Reszta zależy od Ciebie i Twojej inwencji twórczej. Zwróć uwagę, czy nie ucinasz przypadkiem kawałka dekoracji w tle.
I znowu baw się tym. Rób zdjęcia z bliska, z daleka, z góry, z boku. Próbuj, pstrykaj, a potem wybierzesz najlepsze ujęcie.
7. Wszystko da się poprawić
Nie martw się jeśli światło nie było idealne, a kolory nie do końca oddają rzeczywistość. Wystarczy poddać zdjęcie delikatnej obróbce jednocześnie zachowując jego naturalny charakter. Jest wiele różnych aplikacji do obrabiania zdjęć, moja ulubiona to Lightroom, bo ma najwięcej opcji, ale podstawową obróbkę możesz zrobić nawet bezpośrednio w galerii Twojego telefonu.
Zawsze warto rozjaśnić nieco zdjęcie i zmniejszyć cienie dzięki temu kolory będą wyglądały na bardziej soczyste i nasycone.
Możesz też lekko wyostrzyć i zredukować szumy jeśli w którymś momencie zadrżała Ci ręka. Nie zapomnij o odpowiednim wykadrowaniu i wyprostowaniu zdjęcia.
Jak widzisz, nawet jeśli na początku wydaje Ci się, że ujęcie nie jest idealne, wiele rzeczy da się poprawić.
Zakochaj się w fotografii
Ja od dziecka uwielbiam robić zdjęcia, a czarny Kodak Pro-star 333 na klisze towarzyszy mi do dziś. Wielu rzeczy na temat fotografii uczyłam się sama, próbując. W liceum brałam udział w projekcie Fot. on organizowanym przez Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie i Teatr Wielki. To było cudowne doświadczenie, mieliśmy wykłady na ASP, a potem mogliśmy chodzić sami do Teatru i robić zdjęcia za kulisami. Chodziłam też na zajęcia z fotografii analogowej gdzie nauczyłam się wywoływać klisze i robić odbitki w ciemni. Pokochałam te momenty wkładania białego papieru do roztworu i czekania na pojawiające się powoli obrazy. Lubię też robić zdjęcia lustrzanką, zwłaszcza portrety albo podczas podróży. Na co dzień, jednak robię zdjęcia smartphonem, bo jest najszybciej i od razu mam do nich dostęp. Mogę je poddać szybkiej obróbce i wrzucić na bloga oraz social media. Dzisiejsze smartfony mają często bardzo dobre aparaty, którymi naprawdę można robić fantastyczne i profesjonalne fotografie.
Mam nadzieję, że moje wskazówki będą dla Ciebie pomocne i przede wszystkim, że zachęcą Cię do zabawy z fotografią.
Artykuł przygotowała Milena Zabielska
wirtualna asystentka, copywriterka, filolożka, italianistka, blogerka, nauczycielka języka włoskiego, tłumaczka, ekspertka od włoskości, miłośniczka podróży, kawy i ciekawostek etymologicznych, współautorka książki “Chcę WWWięcej- Jak zarabiać online na swojej wiedzy”.
Gdzie mnie znajdziesz?
Mój blog o języku włoskim, podróżach do Włoch i wszystkim, co włoskie:
Instagram, który prowadzę razem z siostrą jako wirtualne asystentki i na którym będę również dzielić się fotograficznymi sztuczkami.
Zapraszam Cię na moją serię “Rękodzieło z pasji“.
3 Comments
Wskazówki przydatne nie tylko dla tych, którzy chcą robić zdjęcia swoim pracom. Ta wiedza przyda się każdemu.
Bardzo przydatne tipy. Na pewno skorzystam. Największym wyzwaniem jest u mnie światło, ale lampa w drodze, więc liczę, że będzie lepiej.
Takich tip’ów nigdy za wiele 😉