Jak zacząć rysować notatki graficzne, czyli tzw. sketchnotki? W dzisiejszym artykule przygotowałam dla Ciebie wywiad z Karoliną Bunda, która uczy się tworzyć notatki graficzne, a w przyszłości chciałaby tworzyć notatki dla klientów na zamówienie. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jaką drogę przeszła Karola zapraszam do dalszej części tekstu. W siedmiu pytaniach oraz odpowiedziach zawarłyśmy cały proces nauki i rozwoju Karoli.
1. Cześć Karola, miło mi Cię tutaj gościć. Rysujesz notatki graficzne. Jak zacząć? Gdzie i kiedy trafiłaś pierwszy raz na sketchnotki?
Cześć, bardzo mi miło gościć u Ciebie. Tak, rysuję notatki wizualne i to od niedawna. A zaczęło się przypadkiem, gdy podczas konferencji online u Oli Gościniak dotyczącej Pierwszego Produktu Online z zamysłem całkiem innego biznesu online trafiłam na Agatę z @drawthewords. Znalazlam, że robi Akademię Sketchnotingu i się zapisałam.
Idea sketchnotingu bardzo do mnie przemawia i postanowiłam spróbować. Nawet można powiedzieć, że te bazgrolenie i notowanie zawsze mi towarzyszyło bo pamiętam mój zeszyt do biologii z której pisałam maturę, wyglądał bardzo notatkowo. Często też w pracy zawodowej w biurze pierw notowałam ważne sprawy a potem np. tworzyłam właściwe sprawozdanie, a na konferencjach czy szkoleniach zawsze marginesy były porysowane. Więc można powiedzieć że nieświadomie te sketchnotki były zawsze, ale na takie pierwsze właściwe sketchnotki trafiłam kiedyś podczas webinaru Pani Swojego Czasu no i później już na wspomnianej konferencji.
2. Co fascynuje Cię w sketchnotkach i gdzie właściwie można je wykorzystać?
W sketchnotkach fascynuje mnie to że w zasadzie nic nas nie ogranicza, jedynie wyobraźnia. Istota przekazu treści, sposób jest dowolny. Jak człowiek jest kreatywny to naprawdę można stworzyć super rzeczy. Bo nie ma jednego schematu jak to ma wyglądać, jakich kolorów użyć itd. Możemy dowolnie łączyć ikonki i tekst, albo same proste ikonki. Liczy się przekaz sam w sobie.
Moim zdaniem wykorzystać je można na wiele sposobów. Głównie na pewno w edukacji np. lekcje, testy, sam sposób przekazywania informacji bo sam zamysł sketchnotek to lepsze zapamiętywanie. W domu np. możemy zrobić swoje jakieś listy zakupów, bądź na swój sposób rozrysować jakiś ulubiony przepis.
Ja ostatnio mialam maraton rysowania księżniczek dla córki i też zażyczyła sobie kartkę urodzinową dla koleżanki, więc też dla mnie osobiście takie spędzanie czasu z dziećmi – mama rysuje dzieci kolorują. A teraz jestem w trakcie tworzenia naszego takiego domowego kalendarza bo jakoś nie mogę nigdy trafić na taki dopasowany do nas.
W biznesie może być to notatka do kursu, webinaru czy artykułu. Podsumowująca treść co jest wartością dodana dla klientów ale też może być materiałem promocyjnym. Na pewno super są konferencje rysowane na żywo to też uważam bardzo podbija wartość takiej konferencji i człowiek wtedy więcej zapamięta. Generalnie uważam że tam gdzie pomysły tam można wykorzystać sketchnotki.
3. Znane przysłowie mówi; jeden obraz mówi więcej więcej niż 1000 słów, zgadzasz się z tym?
Tak jak najbardziej. Wszędzie gdzie jest kreatywność, pomysł, rysunek to można wyrazić więcej niż przeczytanie całej książki. Sketchnotki to z reguły jedna kartka. w której zawarte są najważniejsze informacje ale przedstawione tak by dać jak najwięcej informacji, żeby zapamiętać i trafić do odbiorcy. tak samo ogladamy jeden obraz i go analizujemy.
4. Wolisz rysować cyfrowo, czy analogowo? Jakie zalety, a jakie wady maja wg Ciebie obie metody?
Osobiście wolę notatki analogowe bo *cyfrowo dopiero przecieram szlaki. Ale analogowe wydają mi się bardziej przemyślane. Na pewno analogowo jest mniej miejsca na błędy, kleksy itp. Zajmują ciut więcej czasu na stworzenie, w przypadku błędu również trzeba zacząć od nowa. No też trudniej je przekazać dalej.
Cyfrowe mają tą przewagę, że robi się je na pewno szybciej. Programy graficzne są już tak zaawansowane że mamy pełna paletę barw zawsze pod ręką, możemy je tworzyć w różnych formatach, w przypadku błędu szybko tk możemy zmienić lub usunąć, no i łatwiej je przesłać dalej.
Ale wydaje mi się, że te analogowe nad cyfrowymi mają tą przewagę, że przynoszą inne odczucia, podobnie jak ze zdjęciami mamy ich miliony w telefonie ale dopiero wywołane przynoszą więcej emocji. Niemniej jednak uważam, że obie metody są w porządku. Po prostu zależy od nas, w której się czujemy lepiej i do czego później będziemy wykorzystywać te nasze sketchnotki.
*cyfrowe notatki możesz wykonać w aplikacji Procreate. Dowiedz się więcej.
5. Czy masz swoich idoli w sketchnotingu? Czyja kreska Cię fascynuje?
Na pewno moim guru sketchnotingu jest Agata Jakuszko Sobocka. Bo to od niej się głównie teraz uczę. W Akademii jest też kilka perełek, dziewczyny naprawdę robią świetną robotę i każda wnosi coś innego i narazie szukam jeszcze tej swoje inspiracji. Obecnie bazuje głównie na swoich własnych pomysłach i co nieco podpatrzone u innych.
6. W jaki sposób uczysz się rysowania? Czy każdy może się tego nauczyć?
Oprócz wspomnianej przeze mnie Akademii Sketchnotingu, szukam jakiś wyzwań, tak sama dla siebie żeby ćwiczyć rysunki i notatki. Głównie staram się sama coś dla siebie stworzyć. No i mam też małego kompana przy którym ćwiczę, już wcześniej wspomniana moja córa co weekend pyta czy porysujemy. Więc mam wtedy okazję do nauki jakiś nowych ikonek.
A nauczyć się może każdy, jak to mówią jak potrafisz narysować kreskę kropkę i linie to rysunki nie będą problemem. I ja też z takiego założenia wychodzę.
7. Jakie wizualne plany na przyszłość? I gdzie możemy Cię znaleźć w sieci?
Jakie plany? Narazie chcę uczyć się nowych rzeczy i czerpać radość z tego Sketchnotingu, a uważam że każda nowa okazja do stworzenia notatki to super wartość dodana. Rozbudować portfolio i na pewno stworzenie strony internetowej ale bez z presji. W sieci póki co jestem na instagramie @karolanotuje i facebooku @karolanotuje
Dziękuję Ci Karola za rozmowę! Wielu sukcesów!
Do usłyszenia.
A jeśli Ty czytelniku/ czytelniczko masz jakiekolwiek pytania, zostaw mi koniecznie komentarz.
Rozpocznij naukę tworzenia notatek wizualnych razem ze mną!
Jeśli zainteresował Cię temat tworzenia notatek wizualanych i chciałybyś rozpocząć swoją przygodę ze sketchnothingiem, zapraszam Cię na pokład mojego kursu online. O notatkach pisałam również w moim starszym wpisie “Myślenie wizualne w biznesie”.
Do usłyszenia!
Mariola
6 Comments
Bardzo podoba mi sie ta metoda. jestem wzrokowcem, wiec bardzo mnie przekonuje. ciekawy wywiad.
dziękuję za komentarz 🙂 może skusisz się do poznania tej metody notowania … 🙂 pozdrowionka!
Myślę o tym żeby kiedyś dorysować notatki do moich webinarów – dzięki za ten wywiad, teraz wiem od czego mogę zacząć 💪💖
dobre notatki to swietna wartosc wielu webinarow. Powodzenia 🙂
[…] Sketchnotes to wizualne notatki, składające się z pisma ręcznego, rysunków, oraz graficznych elementów, takich jak strzałki, ramki i linie. Sketchnotes możesz sobie wyobrazić jako wizualne mapy. Pomagają one wizualizować treści i przedstawiać złożone tematy w prosty sposób. Zainteresował Cię ten temat? Zajrzyj do mojego starszego artykułu, jak możesz zacząć. […]
[…] i szybszym zapamiętywaniu treści i rozwijaniu zdolności poznawczych. A jeśli dołożymy do tego sketchnotes, to mamy idealne kombi. Robiąc notatki ręczne nasz mózg po prostu lepiej pracuje i zapamiętuje […]