Myślenie wizualne – po co i dlaczego?
Nasz mózg myśli obrazami. Naukowcy udowodnili, że aż 83% informacji, które do nas dociera, rejestrujemy wzrokiem, 11% słuchem, 3,5% węchem, 1,5% dotykiem i jedynie 1% smakiem. Zatem to właśnie obrazy poprzez wzrok docierają do nas najbardziej. Prosty przykład z życia codziennego- podczas jazdy samochodem rejestrujemy kolor świateł na skrzyżowaniu i automatycznie podejmujemy decyzję. Jechać dalej, czy też się zatrzymać.
Również podczas nauki, czy to skomplikowanych procesów chemicznych, historii, bądź zapamiętywania ważnych informacji niesamowicie pomocne okazuje się sporządzanie notatek- a najlepiej notatek wizualnych zawierających obrazki lub małe ilustracje. Ponadto obrazy / ilustracje zwiększają zapamiętywalność informacji i pobudzają kreatywność – jestem tego żywym przykładem.
Wyciąganie najważniejszych informacji, czy też zapamiętywanie najważniejszych punktów ze szkoleń, narad, czy też konferencji będzie bardzo efektywne, jeśli sporządzimy notatki wizualne. Notatki graficzne zwane są także “sketchnotes” , bądź po polsku ” sketchnotka” , a jeszcze prościej notatka wizualna.
Po 3 dniach w naszej głowie zostanie aż 65 % informacji! Jeśli informacje jedynie usłyszymy, bądź przeczytamy – zapamiętamy jedynie 10%. To dobre argumenty aby zacząć, prawda?
https://www.youtube.com/watch?v=gsEAyNXPA4s&t=14s
Ale ja przecież nie umiem rysować !?!
Właśnie przeczytałaś pierwszy akapit i pierwsze co Ci się nasuwa na myśl to: “ja przecież nie umiem rysować”? Mam dla Ciebie dobrą wiadmość – ja też nie potrafię! Podczas tworzenia notatek wizualnych nie trzeba od razu malować jak Picasso! Notatki wizualne towrzymy przy pomocy prostych kształtów, takich jak koło, prostokąt, kreska, trójkąt, linia falista. Łącząc te wszystkie podstawowe elementy w całość można narysować praktycznie wszystko! Poza tym, gdy sama nawet coś “nabazgrzesz” tym bardziej będziesz pamiętała, że coś nabazgrałaś. I dzięki temu automatycznie zapamiętasz przekaz informacji z tym “nabazgranym” rysunkiem.
Oczywiście mogę Ci bez końca opowiadać, że rysunku można się nauczyć, trenować itp. ale wychodzę z założenia, że twoim celem jest dobre zapamiętywanie informacji, które gdzieś usłyszałaś, dlatego nie przejmuj się jakością swoich pierwszych rysunków. Gdy zaczniesz zapisywać informacje tą metodą, bardzo szybko zauważysz progress.
Myślenie wizualne – jak zacząć ?
No dobrze, część teoretyczną i motywacyjną mamy za sobą, a Ty nadal myślisz “no ale jak zacząć notować wizualnie“? Pierwsza ważna wskazówka to taka, aby przesortować to co słyszmy na konferncji, naradzie szkoleniu. Nie wszystkie informacje są istotne, dlatego należy wyłapać informacje, a może tylko same hasła kluczowe. Te hasła kluczowe zapisujesz i dodajesz do nich rysunki – o ile jest to możliwe. Wiele osób myśli, że notowanie graficzne to wyłącznie rysunki. Wprost przeciwnie! Najlepiej sprawdza się kombi z tekstu oraz rysunków.
Podczas tworzenia notatek warto ograniczyć się do jednej strony. Całość tworzy wówczas spójną całość, a ty wyłapałaś najważniejsze informacje. Ponadto – łatwiej je zapamiętasz! Gdy za pół roku otworzysz swój notatnik od razu będziesz wiedziała , co wtedy mówiła osoba prowadząca. Jeśli zapiszesz 5 kartek drobnym maczkiem – gwarantuję, że nie będzie Ci się chciało tego czytać. Oczywiście jeśli szkolenie, konferencja jest bardzo rozbudowane, warto wybrać jedną stronę na jeden temat lub zagadnienie, które jest poruszane. Będąc 8 godzin na szkoleniu nie jeteś w stanie zapisać wszystkiego wyłącznie na jednej stronie!
Dobór narzędzi
Aby wyróżnić poszczególne zagadnienia warto stosować różne czcionki lub też zmieniać wielkość liter. Idealnie nadaje się do tego również lettering ! Napisy można podkreślić kolorem- zwiększy się wtedy przekaz. Nie szalej jendak z kolorami – mniej jest więcej. Ja używam w sketchnotkach zazwyczaj tylko dwóch kolorów- czarnego do pisania i rysowania oraz niebieskiego, bądź czerwonego do nadawania akcentów. Notatki wyglądają jeszcze lepiej, jeśli wszystkie rysunki mają cienie.
Kurs online myślenie wizualne
Aby rozpocząć naukę rysowania notatek polecam Ci mój kurs online ” Myślenie wizualne”.
Literatura
Na rynku jest też dostępne mnóstwo literatury, z której krok po kroku można nauczyć się notować wizualnie. Polecam Ci dwie pozycje:
Mike Rohde “Skentchnote” oraz Karolina Jóźwiak, Szymon Zwoliński “Myślenie wizualne w biznesie”.
Myślenie wizualne w biznesie
Wielu osobom może się wydawać, że wizualizacja w biznesie jest nie na miejscu. Brakuje tutaj powagi, a przecież świat biznesu jest taki poważny i surowy. Też tak kiedyś myślałam, dopóki nie zaczęłam! Sporządzanie agendy na flipcharcie, czy też prezentacja szkoleń jest o wiele efektywniejsze i ciekawsze odkąd wprowadziłam elementy myślenia wizaulnego.
Już na wstępie uczestnicy szkoleń widząc wesołą agendę nastawiają się pozytywnie do mojej osoby. Biorąc udział w workshopach można też nieźle zapunktować sporządzając wyniki na flipcharcie włąśnie metodą sketchnotes. Człowiek lubi obrazy- lepiej rozumie zagadnienie, problem i szybciej zapamiętuje rezultaty. Zatem dlaczego nie korzystać z tej metody w biznesie? Polecam serdecznie, bardzo szybko zauważysz wyniki!
Szukasz więcej inspiracji? Przeczytaj mój artykuł “Jak tworzyć notatki graficzne”.
Myślenie wizualne i moje notatki z ostatnich szkoleń: “Kobieta niezależna” oraz “BeachCamp”
Podczas ostatniego szkolenia “Kobieta niezależna” prowadzonego przez Kamilę Rowińską we Wrocławiu starałam się wychwicić kluczowe punkty i je zapisać. Samo szkolenie było niesamowite – to jest materiał na osobny post, tyle mam do powiedzenia. Ostatnia edycja tego szkolenia w 2019 roku odbędzie się we Warszawie –tutaj moża sprawdzić termin i cenę. Wiele osoób pisało do mnie na instagramie w tej sprawie, dlatego postanowaiłam umieścić moje notatki tutaj na moim blogu.
Zaproszeni Goście
Po prostu zacznij !
Po prostu zacznij- to moja dewiza. Myślenie wizualne będzie dla Ciebie czarną magią, dopóki nie spróbujesz. Nie przekonasz się czy warto i jak sobie radzisz z notowaniem graficznym. Zapamiętaj na sam koniec, że notowanie wizualne to nie sztuka! To sposób zapisywania informacji obrazami i ilustracjami pomocniczymi. Zatem nie musisz być utalentowaną malarką, aby zacząć.
Jestem ciekawa jakie macie przemyślenia, a może dośwadczenia z notowaniem graficznym. Chętnie poczytam Wasze opinie na ten temat.
Pozdrawiam serdecznie
Mariola
7 Comments
Te wszystkie twoje notatki wizualne sa babowe i o ile nieprzekonalam sie do letteringu ze chce sie go nauczyc bo go potrzebuje o tyle notatki wizualne przydadza sie i mi. Dzieki Mariola!
dziękuję! Zapamiętywalnośńć jest naprawdę dużo większa więc stosuję tę metodę i bardzo polecam 🙂
Świetny artykuł oraz notatki 🙂 Zdecydowanie też zachęcam do robienia notatek wizualnych 🙂
dziekuje 🙂 bardzo się przydają
Świetny wpis.
Jakoś nigdy nie mogłam sie zebrac do tej formy robienia notatek. Ze względu na brak talentu do rysowania.
Zawsze mnie też zastanawialo czy takie notatki można robić słuchając czy dopiero później dopracować mając zapisane hasła?
hej, zaczynalam nauke sketchnotek od stworzenia wlasnej biblioteki ilustracjii , teraz automatycznie podczas konferncji badz szkolenia notuje w taki sposob. moglabym te notaatki pozniej przepisywac aby byly ladniejsze, ale nie ma to sensu. Chodzi o zapamietywanie, a nie o artystyczne prace 🙂 Polecam siegnac po ksiazki, lub ebooki z tej dztiedziny 🙂
[…] Jeśli zainteresował Cię temat tworzenia notatek wizualanych i chciałybyś rozpocząć swoją przygodę ze sketchnothingiem, zapraszam Cię na pokład mojego kursu online. O notatkach pisałam również w moim starszym wpisie “Myślenie wizualne w biznesie”. […]