Co to jest blending?
Blending w brush letteringu oraz w hand letteringu to nic innego jak mieszanie kolorów w literach. Można ze sobą łączyć kolory komplementarne, ale również takie, które na pierwszy rzut oka wcale do siebie nie pasują. Im więcej będziesz eksperymentować, tym szybciej znajdziesz swoje ulubione kombinacje.
Techniki blendingu
Jest kilkanaście technik blendowania liter w brush i hand letteringu. Moje ulubione to zwykłe nanoszenie koloru na kolor (czyli zamalowanie jednego drugim) oraz rozprowadzanie kolorów przy pomocy pędzla ze zbiorniczkiem wodnym lub specjalnym blenderem, np. od tombow).
Narzędzia do blendingu
Najważniejszy wg mnie jest papier. Jeżeli źle dobierzesz papier do techniki- twoja praca będzie rozmazana, kolory nie połączą się, a papier zacznie się strzępić. W dzisiejszym projekcie wykorzystałam papier Mixmedia. O papierach możesz poczytać więcej w moim starszym artykule.
Do blendingu porzebujesz wybrać mocne, bardzo napigmentowane pisaki (wg mnie najlepiej sprawdzają się tutaj Karin brushmarker). Nie polecam kolorów pastelowych, słabo je widać i cieżko połączyć.
Dodatkowo potrzebujesz pędzel ze zbiorniczkiem wodnym lub blender (możesz wykorzstac zwykły pędzel i moczyć go w wodzie, ale efekt nie jest fajny) oraz szary pisak (polecam ecoline, bo jest gruby i łatwo po nim pisać)
Mini projekt
Napisz dowolną literę na papierze szarym brush penem. U mnie Ecoline nr. 738.
Nanieś na literę kilka kolorów. U mnie są to: brązowy, zielony i niebieski. Nakreśl tylko kilka kresek. Nie wypełniaj kolorem całych liter.
Teraz czas na pędzel ze zbiorniczkiem wodnym. Ja zaczęłam mieszać kolory od góry. Na zdjęciu widzisz rozmazany niebieski kolor.
A teraz zacznij łączyć kolory ze sobą. Rób to dosyć szybko, aby brush pen nie wsiąknął za bardzo w papier.
Gdy jesteś zadowolona z rezultatem blendingu- czas na dodatkowe dekorowanie litery. Ja tym razem wybrałam czarny cieńkopis i obrysowałam nim literę. Od środka możesz dorysować szare cienie – polecam wykorzystać ten sam pisak, którym pisałaś w kroku pierwszym.
Na sam koniec możesz dorzucić swoim literkom białe akcenty. Ja tym razem wykorzstałam biały akrylowy molotow. W moim wcześniejszym wpisie dowiesz się jakich białych pisaków używam.
Gotowe !I jak Ci się podoba? Jestem ciekawa Twoich rezultatów. Napisz mi koniecznie w komentarz jak poodba Ci się taka technika blendowania liter!
Zastosowanie w całym wyrazie
Na poniższych ilustracjach możesz zobaczyć inne kombinacje kolorystyczne. Wykorzystałam tutaj taką samą technikę, jak w naszm mini projekcie.
Zapraszam Cię na bezpłatny warsztat
Tak jak wspomniałam, opisana technika blendingu jest jedną z wielu. Jeśli chcesz poćwiczyć razem ze mną pozostałe techniki- zapraszam Cię na bezpłatne warsztaty online, które odbędą się 31 stycznia o godz. 20 na moim fanpage.
Zajęcia potrwają 2 godziny. Przybliżę Ci pozostałe techniki krok po kroku.
Do usłyszenia!
Pozdrawiam
Mariola
9 Comments
Dziękuję za warsztaty, było pięknie, kreatywnie i dużo się nauczyłam. Świetnie przekazujesz wiedzę i bardzo miło spędzić z Tobą ten czas <3
Świetnie się z Tobą blenduje 🙂
fantastycznie spedzona niedziela z mnostwem nowych trikow do blendowania. dziekuje !!
Po dzisiejszych warsztatach czuje się przepełniona wiedzą. Świetnie to wszystko pokazałaś i wytłumaczyłaś. Dziękuję za ten czas podczas Letter party ☺️
Coś pięknego, te litery wyglądają super, musze pomyśleć o logo z takim blendingiem 🙂
Pięknie się prezentują takie napisy. Żałuję, że nie mam na tyle cierpliwości, aby się tym zająć
Piękne litery i słowa oraz kompozycje.
[…] Blending to bardzo piękna, ale na początku dosyć trudna technika. Wymaga dokładności, ale znajomości kolorów, które ze sobą pięknie współgrają. W dzisiejszym nagraniu poznasz podstawy blendingu na przykładzie prostego arbuza. […]
[…] Gdy opanujesz już jedną technikę, zacznij eksperymentować z innymi technikami. Np. do oszukanej kaligrafii wystarczy ci zwykły cienkopis. Spodobał ci się brush lettering – spróbuj pracy z brush penami. Podziwiasz wielokolorowe litery- spróbuj blendingu. […]